Pielgrzymka służby zdrowia na Jasnej Górze - 2013 -cz1

Szczęść Boże!

      Drogie koleżanki nie wszystkim dane było to, by uczestniczyć w pielgrzymce pracowników służby zdrowia na Jasnej Górze a była to już 89, tak 89 nasza pielgrzymka. Te pielgrzymki zawsze poprzedzają rekolekcje. Podobnie było i w tym roku a odbywały się one 24-25 maja. Przewodniczył tym rekolekcjom ks.dr hab. Lucjan Szczepaniak - zakonnik, lekarz, kapelan. W piątek i sobotę konferencje poprzedzały msza św. Prosiliśmy w niej o łaski Ducha św. dla prowadzącego i dla uczestników. W piątek szczególnie polecaliśmy krajowego duszpasterza sł. zdrowia ks.prof. St. Warzeszaka z okazji 35 rocznicy kapłaństwa oraz Jego poprzednika ks. dr J.Jachimczaka, który obchodził 45 lat posługi kapłańskiej. Po mszy św. i konferencji rozważaliśmy Tajemnice Światła różańca św. a potem były kolejne konferencje. Wieczorem miała miejsce godzina dialogu, która dotyczyła duchowości w medycynie. W sobotę po konferencjach była okazja do adorowania Najśw. Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

     Pielgrzymka Ogólnopolska rozpoczynała się Apelem przed obrazem MB Częstochowskiej ,potem szliśmy drogą krzyżową na Wałach Jasnogórskich i o godz. 23 rozpoczęła się Pasterka Maryjna i czuwanie nocne ( dla chętnych) w Kaplicy Cudownego Obrazu.

     W niedzielę rano modliliśmy się psalmami z Liturgii Godzin, a po modlitwie abpHenryk Hoser wygłosił konferencję nt " Gender - wyzwaniem dla cywilizacji". (Tekst tego wystąpienia na stronach internetu).

    W południe rozpoczęła się uroczysta msza św.koncelebrowana przez abp Hosera,bp S.Regmunta przewodniczącego Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia oraz kapelanów szpitali, duszpasterzy diecezjalnych sł. zdrowia. Pielgrzymkę zakończył Akt zawierzenia Matce Bożej Służby Zdrowia.

       Ponieważ zaznaczyłam, że pielgrzymkę poprzedzają rekolekcje chciałam w miarę możliwości podzielić się tym co było głównym przesłaniem głoszonych konferencji.O. rekolekcjonista kierował nasze myśli na Chrystusa, który pochyla się z miłością nad cierpiącym. Pracownik słyżby zdrowia też pochyla się nad człowiekiemcierpiącym ale czy robi to tylko jako wprawny zawodowiec czy w jego posłudze jest misja. Czy swoją pracę wykonuje z powołania,czy już odkryłam/odkryłem godność służenia każdemu kto tego wymaga. Oceniam siebie i innych a przecież wszyscy jesteśmy równi w godności. Czy służąc cierpiącemu  odważnie wyznaję swą wiarę, bo często zatajenie mojej wiary utrudnia sytuację chorego a przecież każdy lęka się cierpienia i śmierci. W oczach cierpiącego jest brama do nieba, jest nadzieja. Może cierpię na kompleks niższości wobec bezbożnych.Jestem Szymonem z Cyreny albo idę drogą " na salony", - oddaj mi pokłon a oddam ci wszystko?" Weryfikacja wiary w chwili próby wcale nie musi być straszna. Jednak przyznanie się do wiary to jeszcze nie wszystko, jeszcze muszę pojednać się z Bogiem, ludźmi i z sobą.

Pielgrzymka służby zdrowia na Jasnej Górze - 2013 cz.2

Muszę uzdrowić duszę i ciało, uzyskać wewnętrzny spokój. Czy to możliwe? Jeśli wierzę to wszystko jest możliwe bo nie jestem zostawiona sama sobie - jest ze mną Jezus a  więc wierzę? - no to niech mi się stanie wg mojej wiary.To ważne szczególnie w tym roku, bo to właśnie jest Rok Wiary. Wsłuchuję się w głos Pasterza ale Go nie widzę. Jakie to trudne naśladować Chrystusa, naśladować Jego miłość i jeszcze :"weź swój krzyż i idż na mną" Jezu a świat Cię nienawidzi za prawdę, za wyrzuty sumienia. "Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał". Dlaczego tak się dzieje, że "salony" są ważne - ich odpowiedź to różne stopnie sprzeciwu - ośmieszanie,dezaprobata, wykluczenie w pracy, agresja,  nienawiść- w zależności od tego jak będzie swym apostołowaniem "szkodził" uczeń Chrystusa ( J. Popiełuszko).  I we mnie jest napięcie między "za Chrystusem czy przeciw' a może być neutralnym i mieć święty spokój (pokusa).W sercu krzyk pragnień a Bóg mówi w ciszy,tu działa Duch św.,pokazuje królestwo prawdy, miłości,światła w sercu, następuje połączenie wiary z uczynkami. Chcę wejśćw krąg światła muszę więc opuścić neutralnych i samej przestać nią być.Wiarą i miłością mam zwyciężyć w konfrontacji ze światem. Idę na Jasną Górę do wspólnoty, bo " gdzie dwóch albo trzech zebranych jest w imię Moje..."Czy po tych rekolekcjach pójdę za Chrystusem a inni?Nie dowiemy się jeśli nie poddamy się próbie. Na czas próby pobłogosław nam Panie!Muszę się uczyć Twojego sposobu życia.nie mogę polegać tylko na sobie.Tu na Jasnej Górze musi zapałać moje serce i z tym płomieniem z tej Góry mam zejść, wrócić do swoich, do pracy. Jaka będzie moja odpowiedż za jakiś czas na pytanie "czy miłujesz mnie ". Z pokorą odpowiem - tak Panie, Ty wiesz, że Cię miłuję, z Tobą idę do innych, by ich przyprowadzić do Ciebie, bo Cię poszukują, są zagubieni, wątpią ale też chcą Cię w sobie ocalić, by ocalić Cię Boże w świecie. Jestem sługą i obrońcą życia. Głoszone nauki głęboko poruszyły moje serce.Tylko nieudolnie i w sposób bardzo okrojony próbowałam podzielić się wskazówkami o. rekolekcjonisty. Wierzę, że choć trochę tym przekazem zachęciłam parę osób do uczestniczenia w rekolekcjach. Zatem do spotkania w przyszłym roku na Jasnej Górze a może jeszcze w tym u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zapraszam Maria Labus

Oddział KSPiPP - Katowice

Skład Zarządu 

Duszpasterz

Prezes: Bożena Karkoszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
6
05-558-518

Wiceprezes: Anna Piecha                                                 

Sekretarz: dr Joanna Flakus

Skarbnik: Stefania Mołdrzik

Komisja Rewizyjna:

  •   Irena Helios,
  •   Aleksandra Mainert

Ks dr Michał Orlik

Adres

Adres siedziby:
Parafia św. Jacka w Katowicach -Ochojcu:
Ul. Leśna 14
40-624 Katowice


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Spotkania

 1. Msza święta w pierwsze soboty miesiąca w intencji pielęgniarek i położnych o godz. 19.00 w Górnośląskim Ośrodku Kardiologii w Katowicach. Przed mszą w zależności od miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Droga Krzyżowa, a po mszy spotkanie organizacyjno-formacyjne kończy się Apelem Jasnogórskim

2. Spotkania w ramach Duszpasterstwa Służby Zdrowia w domu katechetycznym przy parafii Mariackiej w Katowicach przy ul. Mariackiej, w miesiącach od października do czerwca w czwartą środę miesiąca (z małymi uzasadnionymi wyjątkami; grudzień i czerwiec) o godz. 19.00 . Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św.

 

ZARZĄD GŁÓWNY KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLSKICH
UL. RADNA 14 , 00-341 WARSZAWA
NIP 525-15-75-143  REGON 011-206-701

Copyright (c) Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich 2013. All rights reserved.
Designed by mixwebtemplates.com