Pielgrzymka na Jasną Górę

W dniach 24 - 26 maja odbyły sie doroczne rekolekcje i pielgrzymka pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Po raz pierwszy oprócz lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów uczestniczyli w niej diagności laboratoryjni. Rekolekcje pracowników Służby Zdrowia poprowadził ks. Lucjan Szczepaniak z Krakowa, kapelan szpitala dziecięcego w Prokocimiu. W niedzielę 26.05 w auli O.Kordeckiego konferencję na temat "Gender - wyzwaniem dla cywilizacji" wygłosił ks. abp.Henryk Hoser, biskup warszawsko - praski. W imieniu słuchaczy słowa podziękowania wypowiedziała pielęgniarka z krakowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich p.Nela Łabińska. Ważnym punktem pielgrzymki była Msza św. na wałach jasnogórskich. Glównym celebransem był bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia, homilię wygłosił abp Henryk Hoser. Obecny był ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia oraz duszpasterze przybyli z grupami pracowników Służby Zdrowia z całego kraju. W Liturgi Słowa udział brali diagności laboratoryjni. Czas po Eucharystii wypełniony był osobistą modlitwą w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu i przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Grupa przybyła z Krakowa odprawiła też wspólnie drogę krzyżową na wałach jasnogórskich. W naszej trudnej, wytężonej  pracy byl to czas spokojnej modlitwy i refleksji. Bogu niech będą dzięki.

Kronika żałobna

Ze smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszej starszej Koleżanki, pielęgniarki Bronisławy Supranowicz, u której byliśmy niedawno z życzeniami z okazji ukończenia stu lat. Pani Bronisława była współorganizatorką Walnego Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych który odbył się w Wilnie w 1937 roku. Msza Święta żałobna zostanie odprawiona 13 stycznia 2010 roku, w kościele Matki Bożej Dobrej Rady na os. Kozłówek o godz. 13:00, po czym odprowadzimy Zmarłą na cmentarz w Prokocimiu.

5 stycznia pochowaliśmy równierz panią Marię Kubik,  Mamę naszego duszpasterza ks. Kazimierza Kubika.

Oddział KSPiPP - Kraków

Skład Zarządu 

Duszpasterz

Prezes: Izabela Ćwiertnia

Wiceprezes: Helena Matoga                                                              

Sekretarz: Alina Sikora

Skarbnik: Maria Jancik

Członkowie:

  • Tadeusz Wadas
  • Krystyna Pęchalska

Komisja Rewizyjna:

  • Anna Trzoniec
  • Wiesława Grzesińska
  • Danuta Kita

Ks. Kazimierz Kubik

Adres

Adres siedziby:
31-034 Kraków,
ul. Kopernika 9
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Spotkania

 

Informacje o oddziale

Historia Oddziału Kraków

Krakowski Oddział KSPiPP powstał w 1995 roku z inicjatywy Zosi Białokoz i Heleny Matogi. Zosia w 1995r. brała udział w Pielgrzymce Służby Zdrowia na Jasną Górę, w trakcie której powstało Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich. Zosia zapisała się do tego Stowarzyszenia. Po powrocie do Krakowa zgłosiła się do ówczesnej Pielęgniarki Wojewódzkiej mgr Urszuli Sanak, która skontaktowała ją z Naczelną Pielęgniarką ZLO „ Śródmieście” Heleną Matogą z propozycją utworzenia Oddzialu Stowarzyszenia w Krakowie. Pani Helena Matoga propozycję przyjęła z entuzjazmem, ponieważ rozmawiała już z ks. Kazimierzem Kubikiem o stworzeniu tego typu organizacji, która byłaby reprezentantem w przygotowaniu postępowania do otwarcia procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej. Zorganizowała spotkanie Członków Założycieli, zaprosiła na nie również zaprzyjaźnionego z pielęgniarkami ks. Kazimierza Kubika. Wybrano władze Oddziału, powierzając stanowisko prezesa – za radą Heleny Matogi – jednej z młodszych koleżanek, Izabeli Ćwiertni. Zosia Białokoz została delegatem Oddziału na Walnych Zjazdach. Ksiądz Kazimierz Kubik duszpasterzował powstałemu Oddziałowi, a na prośbę władz Stowarzyszenia, otrzymał od ks. kardynała Franciszka Macharskiego oficjalną nominację na duszpasterza Oddziału Stowarzyszenia oraz pielęgniarek i położnych Archidiecezji.

Pani Izabela Ćwiertnia pełniła funkcję prezesa przez dwie kadencje. W tym czasie Stowarzyszenie – z inspiracji Heleny Matogi – zwróciło się z wnioskiem do ks. Kardynała Franciszka Macharskiego o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego wybitnaj pielęgniarki krakowskiej Hanny Chrzanowskiej. Proces ten rozpoczął się na szczeblu diecezji 3 listopada 1998r. i został zakończony w grudniu 2002r. (więcej o niej w dziale; wybitne pielęgniarki). Za kadencji p. Izabeli Ćwiertnia zwrócono się do Prezydenta Miasta Krakowa o nazwanie jednej z ulic im. Hanny Chrzanowskiej.

Opracowano Hasło „ Hanna Chrzanowska” do Encyklopedii Powszechnej

Nawiązano kontakt z Domem Rekolekcyjnym im. Hanny Chrzanowskiej w Zatorze k. Oświęcimia

Obecnie (2010 rok), toczy się dalsza część procesu w Watykanie w Kongregacji do Spraw Świętych. Zorganizowano też trzy konferencje o Służebnicy Bożej Hannie Chrzanowskiej. Pierwsza w 25 rocznicę śmierci odbyła się w Krakowie 9 maja 1998r. w kościele i salach przy parafii św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy. Druga odbyła się w Wiązownej w miejscu urodzenia Hanny Chrzanowskiej. Trzecia odbyła się przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim 11-12 października 2002 roku. Była to międzynarodowa konferencja naukowa „Pielegniarstwo Wobec Zagrożenia Wartości, 100-lecie urodzin Hanny Chrzanowskiej”.

Zorganizowano także w 1999r kolonię dla dzieci z wadami postawy i nadwagą w Giżycku w internacie szkoły pielęgniarskiej.

W 2004 roku prezesem stowarzyszenia została wybrana Krystyna Pęchalska. W tym czasie stowarzyszenie współpracowało z włoską telewizją RAI UNO, której udostępniono materiały z naszych zasobów archiwalnych (archiwum powierzono pieczy nieocenionej Helenie Matoga) do realizowanego przez nich filmu o Janie Pawle II „Papież-Polak”. Powstał także film o Hannie Chrzanowskiej „Świadectwo”, również na bazie naszych zasobów archiwalnych i wypowiedzi członkiń naszego Stowarzyszenia, które osobiście znały Hannę Chrzanowską. W tym samym roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kolejnej wybitnej pielęgniarki Siostry Marii Magdaleny Epstein, organizatorki i dyrektorki pierwszej w Polsce szkoły pielęgniarek, a później siostry dominikanki. Nasza koleżanka Helena Matoga miała udział w tym procesie jako członek komisji historycznej.

W 2006 roku pochowaliśmy najstarszą naszą członkinię panią Jadwigę Siracką. Zawsze dbała o ciepłą atmosferę naszych spotkań.

W 2007 roku Stowarzyszenie razem z reprezentantami Izby Pielegniarskiej, PTP oraz Instytutu Pielęgniarstwa przy UJ, złożyło wniosek o medal Florencji Nightingale dla Aliny Rumun w uznaniu jej zasług przy współpracy z Hanną Chrzanowską w tworzeniu Pielegniarstwa Parafialnego i prowadzeniu tego dzieła po jej śmierci. Wniosek został przyjęty i medal uroczyście wręczono Alinie Rumun w 50 rocznicę rozpoczęcia działalności Pielegniarstwa Parafialnego. Jak sama pani Alina powiedziała – jest to medal, który należał się Hannie Chrzanowskiej, a którego nie udało się uzyskać z powodu upływu zbyt dużego czasu od Jej śmierci. W dwa miesiące później, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, Alina Rumun odeszła od nas na zawsze.

W 105 rocznicę urodzin Hanny Chrzanowskiej odbyła się konferencja w Zatorze w ośrodku Caritas służacym niepełnosprawnym i chorym przewlekle, noszącym imię Hanny Chrzanowskiej.

W tym samym roku, z okazji 60-lecia śmierci Służebnicy Bożej Siostry Marii Magdaleny Epstein, Stowarzyszenie, przy współudziale PTP i Sióstr Dominikanek, zorganizowało konferencję w hotelu Wit Stwosz. W rocnicę śmierci A Rumun, w Zawierciu z przedstawicielami Katowickiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych wmurowano na nagrobku tablicę upamiętniającą odznaczenie jej medalem Florencji Nightingale. Stowarzyszenie zabiega również o umieszczenie podobnych tablic na grobach Julii Nenko i Anny Rydlówny. Przyjęto zaproszenie ks. proboszcza z parafii w Zawierciu do spotkania z władzami miasta oraz rodziną A. Rumun. Poczas spotkania wyświetlono film „Świadectwo” w którym m.in. zawarta jest wypowiedź A. Rumun o współpracy z Hanną Chrzanowską.

W 2007 roku, pożegnaliśmy na zawsze pielęgniarkę Janinę Kotecką, ostatnią, która razem z Hanną Chrzanowską niosła ofiarną pomoc poszkodowanym w czasie II Wojny Światowej.

W 2009 roku, Stowarzyszenie zostało zaproszone do udziału w uroczystości 90-lecia PCK. Organizacja ta, z okazji tej rocznicy uhonorowała „dębami”między innymi dwie wybitne pielęgniarki; Marię Epstein i Hannę Chrzanowską. Dęby zostały uroczyście posadzone na terenie powstającego Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach.

W maju 2010 r. nasz Oddział, wspólnie z Krajowym Duszpasterzem ks dr Józefem Jachimczakiem był organizatorem dorocznej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę. Do uczestnictwa zaprosiłyśmy siostry Miłosierdzia z krakowskiego zgromadzenia, z którymi Helena Matoga poprowadziła konferencję w sali Kordeckiego.

W 2010 roku, również Helena Matoga reprezentowała polskie pielęgniarki na konferencji w Londynie, zorganizowanej z okazji 100 rocznicy śmierci twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa Florencji Nightingale. Wygłosiła tam referat o pielęgniarkach, organizatorkach, nauczycielkach, absolwentkach krakowskiej szkoły w czasie I i II wojny światowej, poparty prezentacją komputerową.

Stowarzyszenie nadal troszczy się o pamięć i propagowanie postaci wybitnych pielegniarek, oraz prowadzi stałą pracę formacyjną na comiesięcznych spotkaniach.

Więcej artykułów…

  1. Historia Oddziału Kraków

ZARZĄD GŁÓWNY KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLSKICH
UL. RADNA 14 , 00-341 WARSZAWA
NIP 525-15-75-143  REGON 011-206-701

Copyright (c) Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich 2013. All rights reserved.
Designed by mixwebtemplates.com